Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą poszukuje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Często jednak nie wiemy, że możliwe jest to również w przypadku prywatnych wydatków. Jednym ze sposobów jest wliczanie odsetek od kredytu na dowolny cel w koszty prowadzonej działalności.

Kredyt bankowy wykorzystany na cele firmowe

Każdy przedsiębiorca na pewnym etapie prowadzenia swojej działalności poszukuje sposobów na inwestowanie. Jednym z nich jest zaciągnięcie kredytu na zakup sprzętu, nowoczesnych technologii czy rozwój firmy. Obecnie mamy do wyboru szereg produktów finansowych, w tym specjalne kredyty dla firm, które charakteryzują dogodniejsze warunki spłaty czy niższe oprocentowanie. Nie da się jednak ukryć, że czasem otrzymanie takiego kredytu nie jest możliwe - np. w sytuacji, w której firma dopiero rozpoczyna swoją działalność (wiele banków zastrzega sobie możliwość przyznawania kredytów firmowych dopiero po 6 miesiącach od założenia firmy). W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie prywatnego kredytu bankowego. Co ważne, jeśli wykorzystamy go na rozwój swojego biznesu, jego odsetki możemy wliczyć w koszty tak samo, jak w przypadku kredytów “na firmę”. 

Dlaczego możemy odliczyć tylko odsetki?

Wielu przedsiębiorców ubolewa nad faktem, że w koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie mogą wliczyć całej kwoty kredytu, a jedynie sumę odsetek. Tymczasem wynika to z przepisów ustawy o PIT. Określa ona jasno, że kwota kredytu zarówno w momencie jej otrzymania, jak i zwrotu nie wpływa na powstanie przychodów oraz kosztów podatkowych.

Co warto wiedzieć o wliczaniu odsetek w koszty prowadzonej działalności?

Przepisy polskiego prawa, a dokładniej Art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, dokładnie określają, w jakiej sytuacji możemy wliczyć odsetki w koszty. Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy odsetki zostaną zapłacone. Jeśli są naliczone lub niezapłacone lub zostaną umorzone przez bank - wówczas nie mamy możliwości ich wliczenia w koszty działalności.

Bardzo ważne jest również udokumentowanie, że pieniądze z zaciągniętego przez nas kredytu bankowego rzeczywiście zostały przeznaczone na cele firmowe. Kredytobiorca, który chce skorzystać z możliwości wliczenia odsetek w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, powinien więc zgromadzić wszystkie dokumenty, takie jak: potwierdzenie przelewu środków na firmowe konto czy też faktury za zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi wykorzystywanych w firmie.

Warto również wspomnieć o tym, że zapłacone odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Jeśli więc środki z kredytu przeznaczymy np. na modernizację siedziby firmy, a więc zwiększamy jej wartość, rozliczyć musimy się za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

Podsumowując, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i decydujesz się na kredyt bankowy, który zamierzasz przeznaczyć na zakup mienia dla firmy lub też inwestycje, wykorzystaj szansę, którą dają ci przepisy polskiego prawa. Dzięki wliczeniu odsetek w koszty prowadzonej działalności spłata zobowiązania będzie znacznie łatwiejsza.

Biuro Prasowe Open Finance

/ Źródło: https://www.open.pl/blog/czy-odsetki-od-kredytu-mozna-wliczyc-w-koszty.html /